Wirtualny doradca

Wirtualny doradca

O nas

Ideo Sp. z o.o. od ponad 12 lat jest obecna na rynku usług i technologii internetowych, oferując innowacyjne rozwiązania w zakresie e-marketingu, e-biznesu oraz
e-konsultingu
.

więcej >

Innowacyjne zastosowania technologiczne w zakresie sztucznej inteligencji pozwoliły na wprowadzenie praktycznych rozwiązań opartych o procesy symulacyjne. Jednym z nich jest tzw. wirtualny doradca, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność w biznesie.

Na czym polega?

Wirtualny doradca jest aplikacją komputerową, która stworzona została w oparciu o innowacyjne rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Symulacja komputerowa i algorytmy związane z procesami decyzyjnymi oraz interpretacją mowy ludzkiej stały się podstawą dla mechanizmów komputerowych imitujących postać człowieka. Podstawowym atutem programu jest rozumienie języka naturalnego, przetwarzanie go i automatyczne udzielanie odpowiedzi.

 

Dzięki zaawansowanej technologii użytkownik ma wrażenie prowadzenia rozmowy z doradcą, który odpowiadając na konkretne pytania, symuluje zachowanie człowieka z szeroką wiedzą z dziedziny, jaką się zajmuje. Awatar nie tylko odpowiada na zadawane pytania, ale również porusza się i reaguje na polecenia użytkownika. Wirtualny doradca to zaawansowane oprogramowanie ściśle zintegrowane z serwisem, w ramach którego funkcjonuje.

Przykłady wdrożeń

Innowacyjne metody technologiczne związane ze sztuczną inteligencją sprawiły, że aplikacja doradcy wirtualnego jest uznawana za doskonałe rozwiązanie biznesowe. Coraz częściej firmy decydują się na umieszczenie na swoich stronach internetowych awatara udzielającego klientom informacji na temat oferowanych produktów i usług. Bogata baza wiedzy będąca zapleczem informacyjnym dla wirtualnego doradcy czyni z niego doskonałego reprezentanta firmy, który określi specyfikę jej działalności.


Doradca wirtualny jest uznawany za jeden z ważniejszych kanałów komunikacyjnych między firmą a klientem, dlatego coraz więcej znanych marek decyduje się na wdrożenie tej aplikacji. Znalazła ona zastosowanie w wielu dziedzinach i może pełnić funkcję:

 

 • konsultanta i doradcy prawnego, finansowego czy ubezpieczeniowego
 • asystenta zajmującego się wyszukiwaniem i przedstawianiem specyficznych informacji
 • handlowca prezentującego produkty i usługi oferowane przez firmę
 • pracownika działu obsługi klienta obsługującego infolinie
 • serwisanta służącego wsparciem technicznym
 • szkoleniowcy w ramach e-learningu
 • postaci w grach

Na co zwrócić uwagę?

Nieustanny rozwój w zakresie sztucznej inteligencji sprawia, że firmy specjalizujące się  we wdrażaniu aplikacji doradców dysponują coraz większym doświadczeniem i szerokimi możliwościami w zakresie funkcjonalności samych systemów.  Podstawową zasadą, z której wynika skuteczność aplikacji jest natychmiastowe przekazywanie wybranej spośród zgromadzonych w bazie informacji. Ma na celu najczęściej ułatwienie korzystania z serwisu i jego uatrakcyjnienie z jednoczesnym ograniczeniem kosztów związanych np. z prowadzeniem infolinii.


Mimo wielu niewątpliwych zalet jakie niesie ze sobą ta innowacyjna technologia, koniecznie trzeba uwzględnić pewne aspekty niezbędne dla prawidłowego wdrożenia systemu, a w konsekwencji jego efektywności:

 

 • przygotowanie bazy informacyjnej w oparciu o rzetelną analizę na podstawie dużych zasobów wiedzy
 • prawidłowa konfiguracja odpowiedzi i ewentualnie zadawanych pytań uzupełniających
 • zapewnienie poprawnej interakcji między użytkownikiem a wirtualnym doradcą
 • przeprowadzenie wielu testów potwierdzających skuteczność przygotowywanej aplikacji

 

Każdy etap wdrażania mechanizmu doradcy wirtualnego składa się na skomplikowany proces. Wymaga on doświadczenia popartego wiedzą, wynikającą ze znajomości dziedziny naukowej jaką stanowi sztuczna inteligencja oraz branży w jakiej operował będzie wirtualny doradca.

Finansowanie ze środków Uni Europejskiej Finansowanie ze środków Uni Europejskiej Finansowanie ze środków Uni Europejskiej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 oraz z Budżetu Państwa